U prostorima Papinskog hrvatskog zavoda sv. Jeronima u Rimu u utorak 12. studenoga održano je predavanje pod nazivom “Večer glagoljice. Tradicija kao inspiracija i impuls u brendiranju Hrvatske” koje su održale prof. dr. sc. Jasna Horvat i prof. dr. Josipa Forjan s Ekonomskog fakulteta u Osijeku. Predavanje je održano u organizaciji Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici i Suverenom viteškom malteškom redu i Papinskog hrvatskog zavoda svetog Jeronima.
Na početku je sve prisutne pozdravio rektor zavoda Marko Đurin koji je istaknuo kako je lijepa i zanimljiva podudarnost da se predavanje o glagoljici održava na dan na koji je tijekom II. vatikanskog sabora u bazilici sv. Petra slavljena misa na staroslavenskom jeziku koju je pred koncilskim ocima predvodio tadašnji šibenski biskup Josip Arnerić 12. studenoga 1962.Nakon rektora Đurina, sve je prisutne pozdravila Andreja Metelko-Zgombić, državna tajnica u Ministarstvu vanjskih i europskih poslova Republike Hrvatske.
Prof. Horvat i prof. Forjan su u svojem izlaganju na engleskom jeziku upoznale prisutne s poviješću nastanka prvog hrvatskog pisma i glagoljaške kulture nadahnutih kršćanstvom. Potom su predstavile nekoliko konkretnih projekata preko kojih su nastojale pokazati kako se tradicija i identitet, ugrađeni u suvremenost, mogu pretvoriti u živo kulturno iskustvo. Glagoljica tako postaje zaštitni znak koji predstavlja autentičnost, kontinuitet i trajnost te je time neiscrpan izvor nadahnuća u umjetničkom stvaralaštvu i u oblikovanju hrvatskog brenda.Izlaganju su nazočili mons. Petar Rajič, apostolski nuncij u Italiji i San Marinu, Tea Zupičić, otpravnica poslova Veleposlanstva Republike Hrvatske pri Svetoj Stolici, mons. Janusz Błachowiak i mons. Hrvoje Škrlec iz Državnog Tajništva Svete Stolice, p. Bernard Ardura O. Praem., predsjednik emeritus Papinskog odbora za povijesne znanosti te brojni veleposlanici i drugi predstavnici diplomatskog zbora pri Svetoj Stolici i članovi hrvatske rimske zajednice.
Foto: Mate Žilić
Comments